Schwarzenberský kanál

Portál tunelu u osady Jelení.

Portál tunelu u osady Jelení.

Kanál pro plavení dřeva nechal vybudovat Jan ze Schwarzenbergu, jeho stavba byla zahájena roku 1789, s přestávkami pak trvala až do roku 1822. Po dokončení sloužil kanál k zásobování Vídně dřevem ze šumavských hvozdů. Projektantem výjimečné stavby a částečně i jejím stavitelem byl lesní inženýr schwarzenberského panství Josef Rosenauer.
Plavební kanál začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí, k osadě Jelení prochází 389 m dlouhým podzemním tunelem, který je rovněž technickou památkou. Vstup do tunelu uzavírají z obou stran kamenné portály. Od tunelu kanál směřuje východním směrem po svahu Plechého, na soutoku s Jezerním potokem stojí dřevěná Rosenauerova kaplička z roku 1818. Nedaleko obce Zvonková vstupuje kanál na území Rakouska. Pod zříceninou hradu Vítkův kámen překračuje hlavní evropské rozvodí a vlévá se do levého přítoku Dunaje, řeky Mühl.
Schwarzenberský kanál je výjimečnou technickou památkou jižních Čech. Jeho trasa vede těsně při státní hranici ČR s Německem a s Rakouskem, spojuje povodí řek Vltavy a Dunaje a překračuje tím hlavní evropské rozvodí. Jeho celková délka dosahuje 44 km. Zděné břehy mají vzdálenost 3,5 - 4 m, průměrná hloubka koryta je 1 m. Plavily se jím klády dlouhé až 24 m. Na kanál navazuje několik bočních vodních smyků, které ho napájely vodou a také se jimi plavilo dřevo.

Portál u osady Jelení.
Kanál v Bučině.
Nedaleko státní hranice u Ježové.
Kanál u Jelenského lesa.
  info  
tohle bude zápátí