Cuknštejn

... na mapě

Zobrazení na mapě

Tvrz Cuknštejn najdete v Novohradských horách nad východní částí parku Terčino údolí. Je jednou z nejzachovalejších a nejzajímavějších památek svého druhu na jihu Čech.
Cuknštejn byl vystavěn koncem 15. století, na začátku 17. století byl renesančně upraven. Tvrzi dominuje osmiboká věž, která s obytnými budovami vytváří malý dvůr. Cuknštejn byl menší než klasický hrad, byl ale prostornější a pohodlnější než typická tvrz 14. století. S nadsázkou můžeme říci, že předznamenává přechod ke komfortnějším a zdobnějším zámkům.
Za dobu své existence tvrz vystřídala několik majitelů. Za českého stavovského povstání v letecch 1618 až 1620 se pak stala součástí buquoyského novohradského panství. V roce 1945 byl Cuknštejn Buquoyům zkonfiskován a stal se majetkem státu.
Na konci 50. let 20. století došlo k úpravám tvrze pro potřeby hromadné odborářské rekreace. Vedlo to ke zničení či překrytí některých autentických prvků. Po sametové revoluci připadla tvrz do majetku města Nových Hradů, které ji v roce 2000 prodalo do soukromého vlastnictví, stavebnímu inženýrovi Tomáši Pekovi. Po předchozí domluvě je Cuknštejn přístupný veřejnosti a je také využíván pro svatby nebo natáčení filmů. Za všechny jmenujme kupříkladu pohádku Královský slib nebo snímek Ať žijí rytíři!

  info  
tohle bude zápátí