Zámek Chudenice

... na mapě

Zobrazení na mapě

V místech, kde stojí dnešní zámek, stávala nejspíše už ve 14. století tvrz. V roce 1564 ji získal i s obcí při dělení majetku rodu Czerninů Humprecht Czernin a staré rodové sídlo nechal na konci 16. století upravit do renesanční podoby. Poslední úprava, která mu dala současnou podobu, proběhla roku 1776. Tehdy jej přestavěl architekt Carl Balling na požadavek Prokopa Vojtěcha Czernina.
Na historii zámku je pozoruhodné, že za téměř 700 let nepřešel z majetku Czerninů do vlastnictví jiného rodu. V první polovině minulého století zde bývali častými hosty kupříkladu písničkář Karel Hašler, hudební skladatel Josef Rejcha, věhlasný ženský lékař profesor Václav Rubeška, přírodovědec Jan Roubal a další. Chudenice pro ně představovaly bránu Šumavy a Chodska.
Dnešní zámecká expozice je památníkem staré české šlechtické rodiny Czerninů z Chudenic. Jádrem je rodinný mobiliář z tzv. nového zámku v Chudenicích, muzejní expozice pak připomíná významné rodáky Chudenicka, zdejší přírodu a lidová řemesla.

  info  
tohle bude zápátí