Ještěd byl odedávna jednou z hlavních dominant severních Čech a za symbol Liberce. V roce 1737 byl poprvé na jeho vrcholu vztyčen kamenný kříž a stal se tak prvním z pozdější řady. Stál zde do roku 1812. Poté byly na vrcholu Ještědu stavěny další kříže, všechny však již byly dřevěné.
Další památkou na vrcholu je Rohanský pamětní kámen obeliskového tvaru, který byl vztyčen na počest návštěvy knížete Rohana v roce 1828.
V roce 1868 postavili na Ještědu manželé Haslerovi první částečně kamennou chatu a pojmenovali ji po knížeti Rohanovi. Pro velký zájem návštěvníků k ní přistavěl Horský spolek prostornou verandu pro takřka 200 osob. V roce 1876 se pak na vrcholu Ještědu objevila první rozhledna, ta sice musela být roku 1889 stržena, ale na jejím místě byla vzápětí postavena rozhledna nová s 8 metrů vysokou věží a s plošinou pro 20 osob.
Na přelomu 19. a 20. století sílily hlasy, podporující stavbu nového hotelu s vyšší kapacitou. Horský spolek zadal projekt i realizaci libereckému staviteli Schäferovi, který stavbu provedl do půl roku od položení základního kamene. Slavnostní otevření se konalo 13. ledna 1907. Kamenná budova s 23 metry vysokou rozhlednou, měla 23 hostinských pokojů, noclehárnu, společenskou místnost i velkou verandu. Bohužel tento hotel ukončil svou historii požárem v roce 1963.
Stavba nového objektu, který známe dnes, byla zahájena v roce 1965 a dokončena byla v roce 1973. Projekt věže navrhli architekt Karel Hubáček a statik Zdeněk Patrman.
Stavba získala brzy pozornost nejen domácí, ale i zahraniční veřejnosti, patří k nejlepším dobovým ukázkám architektury sledující směr humanizované techniky. V roce 1969 za ni architekt Hubáček získal prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.