Netolice jsou jedním z nejstarších měst v jižních Čechách. Bývalo proslulé svým chlebem a zdejší pekařský cech, který získal své výsady již v roce 1338, byl nejstarší v Čechách.
Za nejstarší historií Netolic se musíme v čase vypravit do doby, kdy zde stávalo sídliště kmene Netoliců. Koncem 10. století tu pak podle Kosmovy kroniky býval pomezní hrad Slavníkovců, jenž střežil obchodní stezku z Čech do Rakouska. Město nechal založit král Přemysl Otakar II. na začátku druhé poloviny 13. století a věnoval jej klášteru ve Zlaté Koruně.
Na začátku 16. století se Netolice staly majetkem rodu Rožmberků. Ti si nechali nedaleko od města postavit lovecký zámeček Kratochvíle. V roce 1619 byly Netolice při stavovském povstání dobyty a vypáleny, jejich nový rozvoj začal až v 18. století. Tehdy zde vznikla tradice chovu a trhů koní a dobytka.
Čtvercovému netolickému náměstí dominuje novorenesanční radnice z roku 1869. Kašna v jeho středu pak pochází z roku 1677.
V Rožmberském domě, který najdete také na náměstí a pochází z druhé poloviny 16. století, můžete navštívit muzeum s obsáhlou národopisnou expozicí, bohatou sbírkou zbraní, lidového nábytku nebo skla a porcelánu. Zdejší sbírka pohlednic je druhou největší svého druhu v Čechách, největší u nás je pak sbírka blatských lidových výšivek.
Původně raně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z konce 13. století, v roce 1648 byl barokně přestavěn. Raně gotický kostel svatého Václava byl postaven před rokem 1300 na místě staršího románského chrámu, přestavován byl ve 14. a v 18. století. Velkou rekonstrukcí prošel v devadesátých letech 20. století.
V Netolicích se natáčel film Zdeňka Trošky Babovřesky.
V současnosti žije v Netolicích asi 2700 obyvatel.