Týniště nad Orlicí

... na mapě

Zobrazení na mapě

Město Týniště nad Orlicí leží v blízkosti soutoku Tiché a Divoké Orlice, v polovině cesta mezi okresním městem Rychnovem nad Kněžnou a krajským Hradcem Králové.
První písemná zmínka o Týništi pochází z roku 1361, jeho název vznikl ze slova týn, což ve staré češtině znamenalo opevněný hrádek na vyvýšeném místě. Původně zde vznikla kupecká osada s trojhranným náměstím a farním kostelem.
V 15. století byla obec majetkem pánů z Kunštátu, od roku 1577 pak byla spojena s častolovickým panstvím, které bylo od roku 1695 v držení Šternberků. V 1. polovině 16. století byly v okolí i Týništi samotném vybudovány rybníky. Moderním se městečko stává v 19. století a to jako důležitá železniční křižovatka trati z Prahy do Hanušovic a z Chocně do Meziměstí. Železniční spojení nastartovalo rozvoj průmyslu, zejména pak dřevozpracovatelského, strojírenského a koželužnictví.
Na město bylo Týniště nad Orlicí povýšeno v roce 1914 císařem Františkem Josefem I. Ve 20. století jej proslavila zejména výroba tkalcovských stavů Elitex. V současné době zde žije asi 6200 obyvatel.

  info  
tohle bude zápátí