Po dostavbě reprezentačního Karlštejna nechal císař Karel IV. vystavět další dva hrady, těmi byly Karlsberg, který dnes známe jako Kašperk, a Karlskrone. Hrady měly především pevnostní charakter. Dostavěn byl hrad Karlskrone nejspíš roku 1358 a v roce 1362 je uváděn jeho zřejmě první purkrabí Zdislav Chlup. Původní název hradu Karlskrone se příliš neujal a brzy po po smrti jeho svého zakladatele se mu začalo říkat Radyně a to podle jména kopce, na kterém byl vystavěn.
V roce 1400 zastavil král Václav IV. Radyni i s městečkem Starý Plzenec Zachařovi z Litovic. V letech 1410-1412 pak král Radyni vyplatil a zdejším purkrabím se stal Oldřich z Letkova, který se však zanedlouho stal lapkou, spojil se s pány s Oseka a vedl odboj proti Václavovi IV. V husitských dobách stáli radyňští purkrabí na katolické straně. Poté se zástavní držitelé hradu rychle střídali. Pravděpodobně roku 1496 získal Radyni do svého držení Ladislav ze Šternberka. Za Šternberků, kteří na hradě nesídlili, došlo k úpadku hradu. Byl jen pouhým loveckým sídlem. Konec života na hradě nejspíš souvisel s požárem pravděpodobně způsobeném úderem blesku někdy po roce 1536. Po požáru už nebyl hrad nikdy obnoven.
Částečnou konzervaci hradu provedl ve 20. letech 20. století Spolek pro záchranu Radyně a Hůrky. Na přelomu 50. a 60. let byl na Radyni zřízen převaděč televizního signálu. Důležité opravy hradu následovaly počátkem sedmdesátých let.
Hrad je veřejnosti přístupný od roku 1981, z hradní věže se můžete pokochat nádherným výhledem do okolí.