Kamenné Žehrovice

Zrekonstruovaná budova bývalého JZD.

Zrekonstruovaná budova bývalého JZD.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1271. V jejím okolí se těžil pískovec a to až do 20. století, souvisel s tím rozvoj kamenického řemesla. Zejména ve středověku a na počátku novověku byl pískovec významným stavebním materiálem a tomu zdejšímu se říkalo Žehrovák. Našel své uplatnění jak při stavbě Karlova mostu, Národního divadla, tak i při stavbě městského opevnění nebo Chrámu svatého Víta na Pražském hradě.
Další kapitolou v historii Kamenných Žehrovic byla těžba uhlí. V roce 1916 byl uveden do provozu důl Wannieck a po druhé světové válce probíhala těžba uhlí i v dole Nosek, který leží mezi Kamennými Žehrovicemi a Tuchlovicemi a po roce 1989 byl přejmenován na důl Tuchlovice. Těžba v dole Wannieck byla ukončena roku 1982, v dole Tuchlovice pak trvala až do roku 2002.
Na návsi v Kamenných Žehrovicích stávala malá kaple se zvoničkou zasvěcená Panně Marii, postavená byla v průběhu 18. století. V roce 1971 však byla díky tehdejšímu režimu srovnána se zemí. Z původní stavby se díky několika místním obyvatelům podařilo zachránit kamenný portálek. V roce 2005 se občanské sdružení Žehrovák rozhodlo obnovit zbořenou kapličku. Nová kaple stojí uprostřed zatravněné části návsi, přibližně na místě původní kapličky a zachráněný portálek se vrátil na své místo.
V současnosti žije v obci při Turyňském rybníku asi 1700 obyvatel.

Socha sv. Jana Nepomuckého.
Průčelí obnovené kapličky.
Obnovená kaplička.
Zimní Turyňský rybník.
  info  
tohle bude zápátí